Tworzymy ogólnokrajową sieć

Doradców Energetycznych!


FENIKS RP UE PDE RGB 

Znajdziesz nas w każdym Wojewódzkim Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Nasze doradztwo kierujemy do wszystkich, którzy dbają o środowisko, stawiają na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii.
Jesteśmy obecni na wszystkich najważniejszych wydarzeniach związanych z ochroną środowiska.
Wspieramy w planowaniu i wdrażaniu przyjaznych środowisku inwestycji.
Wskazujemy dostępne na rynku źródła finansowania inwestycji.
Organizujemy szkolenia, warsztaty i prowadzimy zajęcia informacyjno-edukacyjne.
Szkolimy Energetyków Gminnych w całym kraju.


Zapraszamy do kontaktu: http://www.wfos.com.pl/doradcy-energetyczni/kontakt-doradcy-energetyczni

www.doradztwo-energetyczne.gov.pl

 

Doradztwo EnergetyczneProjekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” (dalej Projekt) realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Beneficjent, Partner Wiodący) we współpracy z Partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie).


Projekt finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach I Osi Priorytetowej „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”.


Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (Instytucja Zarządzająca) wraz z Ministerstwem Gospodarki (Instytucja Pośrednicząca) oraz NFOŚiGW (Partner Wiodący) wypracowało w 2014 r. Koncepcję Projektu Doradztwa Energetycznego. Projekt wpisany został przez MIiR do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Komisja Europejska doceniła współpracę oceniając Projekt Doradztwa jako uzasadniony i dobrej jakości, co umożliwia dalszą realizację założeń Projektu.

CEL PROJEKTU

Wsparcie projektów przyczyniających się do realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego UE 20/20/20.


Zgodnie z celem ogólnym Projektu wybór celów szczegółowych odpowiada obszarom, które mają podstawowe znaczenie dla wsparcia realizacji unijnego celu 20/20/20 (w przypadku Polski 20/20/15) i są adekwatne do zidentyfikowanych barier rozwoju niskoemisyjnej gospodarki oraz uwarunkowań dla konieczności wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkalnictwa, przemysłu oraz osób fizycznych, wynikającego z prawa UE i dokumentów programowych.


SZCZEGÓŁOWE CELE PROJEKTU

  1. Zwiększenie świadomości w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.
  2. Wsparcie gmin w przygotowaniu i wdrażaniu PGN/SEAP.
  3. Wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji w zakresie efektywności energetycznej (EE) i OZE.

ZADANIA PROJEKTU

  • Projekt doradczy ma za zadanie wyeliminowanie zidentyfikowanych barier rozwoju niskoemisyjnej gospodarki oraz wsparcie w dążeniu do pełnej realizacji zobowiązań Polski wynikających z dyrektyw UE.
  • Wykorzystanie szablonów stosowanych w ramach inicjatywy KE do monitorowania przygotowania, wdrażania SEAP oraz monitorowania najlepszych praktyk, jak również identyfikowania projektów w zakresie efektywności energetycznej i OZE przewidzianych w strategiach adaptacji do zmian klimatu.

PRZEDSIĘWZIĘCIA W RAMACH PROJEKTU

Wdrożenie i rozwój systemu doradztwa:

  • prowadzenie badań i analiz, w tym, w szczególności analiz doświadczeń wynikających z wdrażania aktualnych programów wspierania efektywności energetycznej i OZE (NFOŚiGW, PO IiŚ 2014-2020, LIFE, RPO, HORYZONT 2020),
  • organizowanie konferencji zwiększających świadomość społeczności lokalnej na temat niskoemisyjnej gospodarki oraz inicjatywy Porozumienia Burmistrzów,
  • udział w warsztatach, seminariach organizowanych przez Biuro Porozumienia Burmistrzów i inne instytucje europejskie, dotyczących przykładów przygotowania, finansowania, wdrażania projektów w zakresie efektywności i OZE,
  • utworzenie bazy danych o dobrych praktykach.
    Przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń oraz działań informacyjnych:
  • szkolenia i działania informacyjne skierowane do samorządów, przedsiębiorców, w tym MŚP i społeczności lokalnej w tym osób fizycznych, z zakresu efektywności energetycznej i OZE,
  • informacja i wymiana doświadczeń z wykorzystaniem systemów informatycznych,
  • przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń energetyków gminnych.

Usługi doradcze związane z przygotowaniem PGN/SEAP:

  • promowanie wśród gmin idei posiadania planów gospodarki niskoemisyjnej oraz wskazywanie na korzyści wynikające z realizacji PGN-ów,
  • zachęcanie miast i gmin do przystępowania do Porozumienia Burmistrzów,
  • wspieranie gmin w przygotowaniu PGN/SEAP, w tym m.in. przygotowania zakresu PGN, bazy inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych,
  • identyfikacja projektów możliwych do wsparcia ze środków publicznych, w tym z funduszy UE.

Usługi doradcze związane z przygotowaniem i wdrożeniem inwestycji w zakresie EE i OZE:

  • wsparcie w zakresie weryfikowania audytów energetycznych,
  • wsparcie w zakresie wdrażania rekomendacji wynikających z audytów energetycznych,
  • wsparcie w zakresie poprawnej realizacji zamówień publicznych,
  • wsparcie w zakresie nowych wymogów KE dotyczących pomocy publicznej w sektorze energetyki,
  • wsparcie w zakresie instrumentów finansowych.

Usługi doradcze w zakresie aplikowania o środki UE:

  • informowanie o możliwych i najkorzystniejszych źródłach finansowania projektu,
  • doradztwo w zakresie montażu finansowego projektu,
  • doradztwo w zakresie stosowania wytycznych MIiR w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej o środki funduszy UE.

Usługa doradcza może być skierowana zarówno do dużego przedsiębiorcy, jak i MŚP, podmiotów będących dostawcami usług energetycznych (zgodnie z zapisem dyrektywy 2012/27), spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, państwowych jednostek terytorialnych (urzędy statystyczne, sądy, więzienia, straż pożarna, szkoły, internaty), szkół wyższych, organów władzy publicznej oraz społeczności i przedstawicieli poszczególnych grup społecznych.


Usługa doradcza może mieć formę spotkania informacyjnego, porady telefonicznej, zapytania mailowego, konsultacji, doradztwa indywidualnego, szkolenia, konferencji, czy też webinaru.

Więcej infromacji znajdą Państwo na oficjalnej stronie Projektu Doradztwa Energetycznego tutaj.