AKTUALNOŚCI
- Szczegóły
W związku ze stale rosnącym zainteresowaniem realizacji przedsięwzięć proekologicznych przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Zarząd funduszu postanowił zwiększyć alokację środków dla zadań dofinansowywanych w formie pożyczek z 40 mln. do 50 mln. zł.
Jednocześnie informujemy, iż od 20.07.2020 możliwe jest wnioskowanie o dofinansowanie zadań z zakresu usuwania odpadów i gospodarowania nimi w przypadku, o którym mowa w art. 26a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Nadmieniamy, iż w związku ze zmiana ustawy Prawo Ochrony Środowiska istnieje również możliwość udzielenia pożyczek na zapłatę faktur/ rachunków i innych dowodów księgowych wynikających z realizacji zadań wpisujących się w Listę Przedsięwzięć Priorytetowych do dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, udzielanych w sytuacji, gdy doszło lub może dojść do zaburzenia płynności finansowej Wnioskodawcy spowodowanej czynnikami na które Wnioskodawca nie miał wpływu.
Warunki finansowe:
- oprocentowanie 1,95%,
- okres spłaty do dwóch lat od daty wypłaty ostatniej transzy pożyczki (z możliwością przedłużenia o 1 rok),
- bez umorzenia,
- zabezpieczenie spłaty – ustalone indywidualnie.
Terminy poszczególnych naborów w ramach priorytetów dziedzinowych zostały wyszczególnione w załączonej aktualizacji Harmonogramu do naboru.
Typy zadań, rodzaje podmiotów mogących ubiegać się o dofinansowanie, forma i warunki dofinansowania, koszty kwalifikowane, określone są dla poszczególnych priorytetów dziedzinowych w „Szczegółowych warunkach otrzymania pomocy finansowej” oraz „Katalogu kwalifikacji kosztów dla zadań dofinansowywanych ze środków WFOŚiGW w Kielcach” stanowiących załącznik do „Zasad udzielania i umarzania pożyczek oraz trybu i zasad udzielania i rozliczania dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach”.
Od 20.07.2020 w ramach ww. naboru będą przyjmowane jedynie wnioski wypełnione i przesłane do Funduszu za pomocą portalu beneficjenta lub platformy ePUAP.
W celu złożenia wniosku o dofinansowanie należy:
- założyć konto w portalu beneficjenta na stronie https://portalbeneficjenta.wfos.com.pl/ (nie dotyczy podmiotów posiadających już konto w portalu beneficjenta). Po aktywacji konta będzie można się zalogować i korzystać z portalu. Dodatkowe informacje znajdą Państwo w portalu beneficjenta w sekcji „pytania i odpowiedzi”.
- pobrać (dla właściwej dziedziny dofinansowania) a następnie wypełnić aktywny formularz PDF wniosku o dofinansowanie dostępny po lewej stronie „DOSTĘPNE FORMULARZE WNIOSKÓW OFERTA DOFINANSOWAŃ odnośnik PROGRAMY I KONKURSY - WNIOSKI) po zalogowaniu w portalu Beneficjenta. Po zakończeniu wypełniania należy sprawdzić poprawność wpisanych danych
- wysłać go do Funduszu za pomocą „SKRZYNKI PODAWCZEJ – PDF”– dostępnej w portalu beneficjenta,
- wydrukować wniosek, podpisać i dostarczyć, wraz z dokumentami wymienionymi w spisie wymaganych załączników znajdującym się na ostatnich stronach formularza wniosku, do
w godzinach jego pracy tj. 7:30-15:30.
Ocenie będą podlegać tylko wnioski które wpłyną w terminie naboru i:
- zostały zarejestrowane w Funduszu w formie elektronicznej (aktywny PDF) i została złożona ich podpisana papierowa wersja (z tożsamą sumą kontrolną)
lub - zostały zarejestrowane w Funduszu w formie elektronicznej (aktywny PDF) i podpisane przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.
Wnioski, które wpłyną tylko w formie papierowej nie będą podlegały ocenie, a Wnioskodawca zostanie poinformowany o tym fakcie. Natomiast wnioski, które wpłyną tylko w formie elektronicznej bez podpisu elektronicznego, trafią do bufora i nie będą podlegały nawet rejestracji.
Za datę wpływu wniosku uznaje się datę zarejestrowania obu form wniosku w Funduszu (datę wpływu drugiej formy wniosku). W przypadku wniosku tylko elektronicznego podpisanego przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP, datę jego rejestracji w skrzynce odbiorczej Funduszu.
Harmonogram do naboru dla dziedziny:
- Ochrona i Zrównoważone Gospodarowanie Zasobami Wodnymi
- Racjonalne Gospodarowanie Odpadami i Ochrona Powierzchni Ziemi ! Aktualizacja !
- Ochrona Atmosfery i Ochrona Przed Hałasem
- Ochrona Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemów
- Inne Działania Ochrony Środowiska - Edukacja Ekologiczna
- Inne Działania Ochrony Środowiska - Przedsięwzięcia międzydziedzinowe i inne
Informujemy również, iż terminy zakończenia naborów mogą ulec zmianie lub też nabór wniosków może zostać wstrzymany o czym będą Państwo informowani poprzez portal beneficjenta oraz stronę internetową www.wfos.com.pl.