Kluczowe reformy w programie:
• obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy;
• limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów;
• dotacje dla rzeczywiście najuboższych;
• uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji;
• więcej kontroli na miejscu i pod okiem na firmy, które będą przyłapane na nieuprawnionym działaniu.
• W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy wspierające gospodarstwa domowe w przeprowadzeniu inwestycji od jej planowania po rozliczenie. To pomoże uniknąć zagrożeń związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji, a więc da większą pewność niższych rachunków za ogrzewanie.
• W dalszych planach jest też lista rekomendowanych wykonawców, czyli sprawdzonych firm.
działań w ramach programu Czyste Powietrze.
• Komitet Koordynacyjny programu Czyste Powietrze -
Ponadto resort klimatu planuje powołać rządowy Komitet Koordynacyjny, który pomoże synchronizować działania administracji publicznej, by zwiększyć skuteczność podejmowanych działań w ramach programu Czyste Powietrze.
Dnia 28 listopada 2024 r. o godz. 14 15 rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie Czyste Powietrze.
Wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie.
W lepszej, nowej odsłonie program Czyste Powietrze wróci na wiosnę 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
INFORMACJE DODATKOWE O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW "Czyste Powietrze"
W związku z realizacją Programu „Czyste Powietrze” pojawia się coraz więcej osób/firm, które oferują wsparcie w uzyskaniu dofinansowania i wykonanie projektów modernizacji w imieniu beneficjentów. Ponieważ proces pozyskiwania środków z WFOŚiGW w Kielcach przez ww. osoby/firmy wymaga posiadania pełnomocnictwa z podpisem beneficjenta oraz zawarcia odpowiedniej umowy, Zarząd WFOŚiGW w Kielcach apeluje o ostrożność.
Doradcy Energetyczni w Szkole Podstawowej przy ul. Leszczyńskiej 8 w Kielcach.
Doradcy Energetyczni w Szkole Podstawowej przy ul. Leszczyńskiej 8 w Kielcach.
Szczegóły
W dniu 11 grudnia 2017 r. doradca energetyczny przeprowadził lekcje dotyczące tematyki niskiej emisji w Szkole Podstawowej przy ul. Leszczyńskiej 8 w Kielcach.
Lekcje edukacyjne zostały przeprowadzone w dwóch klasach V szkoły podstawowej, w których udział wzięło łącznie 35 uczniów i nauczyciel. Zajęcia obejmowały następujące zagadnienia: źródła i przyczyny powstawania niskiej emisji oraz jej wpływ na jakość powietrza, na środowisko naturalne i zdrowie ludzi, omówiono zjawisko smogu na przykładzie tego, który miał miejsce w Kielcach w styczniu 2017 r.
Przedstawiono ponadto dobre praktyki- działania ograniczające niską emisję oraz zaprezentowano, w jaki sposób każdy mieszkaniec naszego regionu może w każdej chwili sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy np. za pomocą aplikacji Jakość powietrza pobranej na swojego smartfona oraz jak należy się zachować w przypadku, gdy stan powietrza jest zły.
Lekcje oprócz prezentacji miały również charakter rozmów/wymiany informacji, dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji. Dodatkowo uczniowie otrzymali materiały informacyjne dotyczące tematyki niskiej emisji i sposobów jej ograniczania.
POLECANE LINKI
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
25-155 Kielce, Aleja księdza Jerzego Popiełuszki 41
tel. sekretariat: 041-366-15-12,041-333-52-20
tel. biuro obsługi:041-333-52-21
e-mail sekretariat:biuro@wfos.com.pl
OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE tel. 22 340 40 80