Kluczowe reformy w programie:
• obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy;
• limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów;
• dotacje dla rzeczywiście najuboższych;
• uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji;
• więcej kontroli na miejscu i pod okiem na firmy, które będą przyłapane na nieuprawnionym działaniu.
• W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy wspierające gospodarstwa domowe w przeprowadzeniu inwestycji od jej planowania po rozliczenie. To pomoże uniknąć zagrożeń związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji, a więc da większą pewność niższych rachunków za ogrzewanie.
• W dalszych planach jest też lista rekomendowanych wykonawców, czyli sprawdzonych firm.
działań w ramach programu Czyste Powietrze.
• Komitet Koordynacyjny programu Czyste Powietrze -
Ponadto resort klimatu planuje powołać rządowy Komitet Koordynacyjny, który pomoże synchronizować działania administracji publicznej, by zwiększyć skuteczność podejmowanych działań w ramach programu Czyste Powietrze.
Dnia 28 listopada 2024 r. o godz. 14 15 rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie Czyste Powietrze.
Wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie.
W lepszej, nowej odsłonie program Czyste Powietrze wróci na wiosnę 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
INFORMACJE DODATKOWE O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW "Czyste Powietrze"
W związku z realizacją Programu „Czyste Powietrze” pojawia się coraz więcej osób/firm, które oferują wsparcie w uzyskaniu dofinansowania i wykonanie projektów modernizacji w imieniu beneficjentów. Ponieważ proces pozyskiwania środków z WFOŚiGW w Kielcach przez ww. osoby/firmy wymaga posiadania pełnomocnictwa z podpisem beneficjenta oraz zawarcia odpowiedniej umowy, Zarząd WFOŚiGW w Kielcach apeluje o ostrożność.
Doradcy Energetyczni WFOŚiGW w Kielcach 10 lipca 2022 wzięli udział w wydarzeniu z cyklu BITWA REGIONÓW – Pikniki z Produktem Polskim, które zostało połączone z XV konkursem na najsmaczniejszą potrawę powiatu kieleckiego wraz z XVI powiatowym przeglądem kapel ludowych. Piknik odbył się na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni.
Punkt konsultacyjny WFOŚiGW w Kielcach został zorganizowany na tym wydarzeniu celem promowania wśród mieszkańców regionu programów z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Doradcy Energetyczni z Projekt Doradztwa Energetycznego udzielali zainteresowanym informacji nt. takich programów tj. Czyste Powietrze, Mój Prąd, Moje Ciepło, Agroenergia czy Ciepłe Mieszkanie. Doradcy informowali w jaki sposób można wnioskować o dotację, do jakiej instytucji, kto może być wnioskodawcą oraz jakie są koszty kwalifikowalne w poszczególnych programach.
Przy okazji przekazywania informacji dorosłym na stoisku edukowano też młodszych uczestników pikniku, którzy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji z przekazywanych przez doradców tematycznych książeczek tj.: Nie wszystko na wysypisko, Czy wiecie jak pomóc planecie, Było sobie drzewo.
Nawiązując do konkursu kulinarnego to w rywalizacji licznie wzięły udział koła gospodyń wiejskich, każde z nich przygotowało danie regionalne, które podczas konkursu degustowało i oceniało jury. Dania na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni zaprezentowały 24 zespoły z trzynastu gmin powiatu kieleckiego. Różnorodność była ogromna - od tradycyjnych potraw z ziemniaków, po słodko-słone propozycje, które pamiętamy z dzieciństwa, choć nazwy niektórych bywały naprawdę zaskakujące: szarak na łące, zarzucka, plumpy z kurkami, kałmuki babuni czy chwiejny duet. Jednak to „Pigoły zapiekane po nasemu” okazały się najsmaczniejsze w Tokarni.
POLECANE LINKI
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
25-155 Kielce, Aleja księdza Jerzego Popiełuszki 41
tel. sekretariat: 041-366-15-12,041-333-52-20
tel. biuro obsługi:041-333-52-21
e-mail sekretariat:biuro@wfos.com.pl
OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE tel. 22 340 40 80