Kluczowe reformy w programie:
• obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy;
• limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów;
• dotacje dla rzeczywiście najuboższych;
• uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji;
• więcej kontroli na miejscu i pod okiem na firmy, które będą przyłapane na nieuprawnionym działaniu.
• W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy wspierające gospodarstwa domowe w przeprowadzeniu inwestycji od jej planowania po rozliczenie. To pomoże uniknąć zagrożeń związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji, a więc da większą pewność niższych rachunków za ogrzewanie.
• W dalszych planach jest też lista rekomendowanych wykonawców, czyli sprawdzonych firm.
działań w ramach programu Czyste Powietrze.
• Komitet Koordynacyjny programu Czyste Powietrze -
Ponadto resort klimatu planuje powołać rządowy Komitet Koordynacyjny, który pomoże synchronizować działania administracji publicznej, by zwiększyć skuteczność podejmowanych działań w ramach programu Czyste Powietrze.
Dnia 28 listopada 2024 r. o godz. 14 15 rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie Czyste Powietrze.
Wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie.
W lepszej, nowej odsłonie program Czyste Powietrze wróci na wiosnę 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
INFORMACJE DODATKOWE O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW "Czyste Powietrze"
W związku z realizacją Programu „Czyste Powietrze” pojawia się coraz więcej osób/firm, które oferują wsparcie w uzyskaniu dofinansowania i wykonanie projektów modernizacji w imieniu beneficjentów. Ponieważ proces pozyskiwania środków z WFOŚiGW w Kielcach przez ww. osoby/firmy wymaga posiadania pełnomocnictwa z podpisem beneficjenta oraz zawarcia odpowiedniej umowy, Zarząd WFOŚiGW w Kielcach apeluje o ostrożność.
Festyn Rodzinny zorganizowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka oraz Kazimierski Ośrodek Kultury.
Festyn Rodzinny zorganizowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka oraz Kazimierski Ośrodek Kultury.
Szczegóły
W niedzielne popołudnie, 25 czerwca 2023 na Placu Targowym w Kazimierzy Wielkiej odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka oraz Kazimierski Ośrodek Kultury.
W programie imprezy, połączonej z Piknikiem z Produktem Polskim, znalazły się występy artystyczne, konkurs kulinarny Bitwa Regionów dla Kół Gospodyń Wiejskich działających w powiecie kazimierskim oraz wiele atrakcji dla dzieci. W konkursie kulinarnym wzięło udział 14 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu kazimierskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy dawnego i nowoczesnego sprzętu rolniczego, stoiska z rękodziełem i produktami lokalnymi, z wydawnictwami, smakołykami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich, podopiecznych Domu Seniora+ w Gorzkowie, stoiska instytucji rolniczych, Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej.
Punkt konsultacyjny Projektu Doradztwa Energetycznego został zorganizowany przez WFOŚiGW w Kielcach na tym wydarzeniu, celem promowania wśród mieszkańców regionu programów z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Doradca Energetyczny udzielał zainteresowanym informacji nt. takich programów jak np: Czyste Powietrze, Mój Prąd 5:0, Moje Ciepło, Agroenergia, Energia dla Wsi czy Ciepłe Mieszkanie. Doradca Energetyczny był dostępny dla zainteresowanych w godzinach trwania pikniku tj. 14-18. Na stoisku najmłodsi również mogli wylosować pytanie i sprawdzić swoją wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii i ekologii, w zamian za odpowiedź otrzymywali drobne upominki.
Zainteresowani otrzymywali informacje w jaki sposób można wnioskować o dotację, do jakiej instytucji, kto może być wnioskodawcą oraz jakie są koszty kwalifikowalne w poszczególnych programach. Doradca informował też, że w każdym momencie można skorzystać z pomocy doradców energetycznych pracujących w PDE, którzy nieodpłatnie udzielają informacji i pomocy mieszkańcom regionu. Podczas wydarzenia wykonano kilka zdjęć, wyłożono na stoisku klauzulę informacyjną RODO.
POLECANE LINKI
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
25-155 Kielce, Aleja księdza Jerzego Popiełuszki 41
tel. sekretariat: 041-366-15-12,041-333-52-20
tel. biuro obsługi:041-333-52-21
e-mail sekretariat:biuro@wfos.com.pl
OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE tel. 22 340 40 80