29 maja 2024 r. odbyło się w Kielcach Forum Nowoczesnego Rolnictwa. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach był jednym z partnerów merytorycznych. Wydarzenie miało miejsce w Auli Głównej Politechniki Świętokrzyskiej. Wzięli w nim udział eksperci, doradcy, praktycy, a także przedstawiciele instytucji z otoczenia rolnictwa.
Forum otworzył minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Minister podkreślił, że forum to doskonała okazja do podsumowania zmian, jakie zaszły w rolnictwie i na polskiej wsi na przestrzeni 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej oraz okazja, by wyciągnąć wnioski i sprostać wyzwaniom, które czekają polskie rolnictwo w najbliższej przyszłości. Forum odwiedzili liczni goście: obok ministra Czesława Siekierskiego a także inni znamienici eksperci, którzy wzięli udział w panelach tematycznych oraz debatach.
Pani Katarzyna Kitlińska - Doradca Energetyczny z WFOŚiGW w Kielcach wzięła udział w debacie pn.: „Jak pogodzić cele środowiskowe z efektywnością produkcji”, która odbyła się w panelu ”Technologiczna Transformacja Polskiej Wsi. Rolnictwo Niskoemisyjne”.
Dodatkowo Doradcy Energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, w ramach punktu informacyjno-konsultacyjnego, zorganizowanego przed aulą Politechniki, udzielali wszystkim zainteresowanym porad, konsultacji oraz wskazówek jak skutecznie wnioskować o wsparcie finansowe na inwestycje OZE w rolnictwie.
Celem Forum Nowoczesnego Rolnictwa jest stworzenie platformy do wymiany doświadczeń, inspiracji oraz współpracy między różnymi sektorami zainteresowania rolnictwem. Podczas Forum poruszono w gronie specjalistów i ekspertów między innymi takie tematy jak:
- Nowoczesne metody produkcji rolnej: Prezentacja innowacyjnych podejść w produkcji roślinnej i zwierzęcej, uwzględniających efektywność, ekologię oraz jakość produktów.
- Transformacja cyfrowa w rolnictwie: Omówienie roli nowoczesnych technologii, takich jak big data, sztuczna inteligencja czy analiza danych, w optymalizacji procesów rolniczych oraz zarządzaniu gospodarstwami.
- Wyzwania zrównoważonego rozwoju: Dyskusja na temat konieczności harmonizacji rozwoju rolnictwa z ochroną środowiska, zachowaniem różnorodności biologicznej oraz promowaniem równowagi ekonomicznej.
- Polityka rolno-spożywcza: Analiza aktualnych trendów w polityce rolnej na poziomie krajowym, europejskim i globalnym oraz ich wpływu na producentów, konsumentów i środowisko.
- Nowe modele biznesowe w rolnictwie: Przedstawienie innowacyjnych podejść do prowadzenia działalności rolniczej, w tym rozwój agroturystyki, ekologicznych gospodarstw czy lokalnych sieci dystrybucji.