Kluczowe reformy w programie:
• obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy;
• limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów;
• dotacje dla rzeczywiście najuboższych;
• uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji;
• więcej kontroli na miejscu i pod okiem na firmy, które będą przyłapane na nieuprawnionym działaniu.
• W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy wspierające gospodarstwa domowe w przeprowadzeniu inwestycji od jej planowania po rozliczenie. To pomoże uniknąć zagrożeń związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji, a więc da większą pewność niższych rachunków za ogrzewanie.
• W dalszych planach jest też lista rekomendowanych wykonawców, czyli sprawdzonych firm.
działań w ramach programu Czyste Powietrze.
• Komitet Koordynacyjny programu Czyste Powietrze -
Ponadto resort klimatu planuje powołać rządowy Komitet Koordynacyjny, który pomoże synchronizować działania administracji publicznej, by zwiększyć skuteczność podejmowanych działań w ramach programu Czyste Powietrze.
Dnia 28 listopada 2024 r. o godz. 14 15 rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie Czyste Powietrze.
Wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie.
W lepszej, nowej odsłonie program Czyste Powietrze wróci na wiosnę 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
INFORMACJE DODATKOWE O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW "Czyste Powietrze"
W związku z realizacją Programu „Czyste Powietrze” pojawia się coraz więcej osób/firm, które oferują wsparcie w uzyskaniu dofinansowania i wykonanie projektów modernizacji w imieniu beneficjentów. Ponieważ proces pozyskiwania środków z WFOŚiGW w Kielcach przez ww. osoby/firmy wymaga posiadania pełnomocnictwa z podpisem beneficjenta oraz zawarcia odpowiedniej umowy, Zarząd WFOŚiGW w Kielcach apeluje o ostrożność.
W dniach 7 i 8 czerwca 2019 miały miejsce 3 Kieleckie Dni Energii.
W dniach 7 i 8 czerwca 2019 miały miejsce 3 Kieleckie Dni Energii.
Szczegóły
W piątek 7 czerwca Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach zamienił się w istny ogród wiedzy i doświadczeń, poświęcony poprawie efektywności energetycznej oraz odnawialnym źródłom energii. Na najmłodszych czekało wiele atrakcji między innymi: hybrydowe kino zasilane energią wytworzoną przy użyciu mięśni podczas pedałowania na rowerach, wystawa poświęcona problemowi zmian klimatycznych, pokazująca w jaki sposób każdy z nas może zatroszczyć się o planetę, EKO Memory - gry planszowe, którym towarzyszyła edukacja ekologiczna oraz Eko Puzzle - wielkoformatowe puzzle na temat chronionych gatunków roślin i zwierząt.
W solarnej pracowni edukacji ekologicznej, uczestnicy korzystając z pracowni komputerowej zasilanej modułami fotowoltaicznymi mogli zapoznać się z zaletami OZE. Przez cały dzień na przygotowanych stoiskach czekały na najmłodszych do rozwiązania rebusy, krzyżówki, quizy, labirynty, zagadki oraz wiele innych zabaw z energią.
Podczas tego wydarzenia Doradcy Energetyczni edukowali dzieci i młodzież, promowali projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” oraz informowali o możliwościach uzyskania dofinansowania na działania związane z ograniczeniem niskiej emisji, poprawą jakości powietrza i wykorzystujące OZE.
Ponadto na terenie Apteki Wyobraźni Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, przeprowadzano warsztaty pt. „Jak chronić coś, czego nie widać?”.
W sobotę 8 czerwca na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego odbył się piknik popularnonaukow. Natomiast na dziedzińcu Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach na dzieci czekali wolontariusze z Fundacji Dr. Clown, którzy zaoferowali wiele atrakcyjnych gier i zabaw, m,in. nauka chodzenia na szczudłach czy puszczanie gigantycznych baniek mydlanych.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Ministerstwo Energii.
POLECANE LINKI
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
25-155 Kielce, Aleja księdza Jerzego Popiełuszki 41
tel. sekretariat: 041-366-15-12,041-333-52-20
tel. biuro obsługi:041-333-52-21
e-mail sekretariat:biuro@wfos.com.pl
OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE tel. 22 340 40 80