Kluczowe reformy w programie:
• obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy;
• limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów;
• dotacje dla rzeczywiście najuboższych;
• uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji;
• więcej kontroli na miejscu i pod okiem na firmy, które będą przyłapane na nieuprawnionym działaniu.
• W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy wspierające gospodarstwa domowe w przeprowadzeniu inwestycji od jej planowania po rozliczenie. To pomoże uniknąć zagrożeń związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji, a więc da większą pewność niższych rachunków za ogrzewanie.
• W dalszych planach jest też lista rekomendowanych wykonawców, czyli sprawdzonych firm.
działań w ramach programu Czyste Powietrze.
• Komitet Koordynacyjny programu Czyste Powietrze -
Ponadto resort klimatu planuje powołać rządowy Komitet Koordynacyjny, który pomoże synchronizować działania administracji publicznej, by zwiększyć skuteczność podejmowanych działań w ramach programu Czyste Powietrze.
Dnia 28 listopada 2024 r. o godz. 14 15 rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie Czyste Powietrze.
Wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie.
W lepszej, nowej odsłonie program Czyste Powietrze wróci na wiosnę 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
INFORMACJE DODATKOWE O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW "Czyste Powietrze"
W związku z realizacją Programu „Czyste Powietrze” pojawia się coraz więcej osób/firm, które oferują wsparcie w uzyskaniu dofinansowania i wykonanie projektów modernizacji w imieniu beneficjentów. Ponieważ proces pozyskiwania środków z WFOŚiGW w Kielcach przez ww. osoby/firmy wymaga posiadania pełnomocnictwa z podpisem beneficjenta oraz zawarcia odpowiedniej umowy, Zarząd WFOŚiGW w Kielcach apeluje o ostrożność.
Dyżur na antenie Radia Kielce nt. dofinansowania do podłączenia sieci ciepłowniczej lub gazowej.
Dyżur na antenie Radia Kielce nt. dofinansowania do podłączenia sieci ciepłowniczej lub gazowej.
Szczegóły
W dniu 25.09.2017 r. doradcy energetyczni pełnili dyżur telefoniczny na antenie Radia Kielce i odpowiadali na pytania radiosłuchaczy dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania do podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej, wymiany starych nieefektywnych kotłów/pieców na wysokosprawne nowoczesne kotły niskoemisyjne. Doradcy udzielali porad również w zakresie możliwości dofinansowania do termomodernizacji budynków i instalacji odnawialnych źródeł energii.
W tym dniu Radio wyemitowało blok informacyjny poświęcony działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Informowano szeroko o Programie ”ZORZA - czyste powietrze nad świętokrzyskim”, skierowanym do mieszkańców domów jednorodzinnych.
W audycji poruszono tematykę niskiej emisji w naszym regionie i działań Funduszu zmierzających do eliminowania źródeł zanieczyszczeń powietrza. W programie udział wzięli Prezes Zarządu Pan Ryszard Gliwiński oraz Zastępca Prezesa Zarządu Pan Mariusz Goraj jak również doradcy energetyczni z WFOŚiGW w Kielcach: Katarzyna Kitlińska, Renata Ciesielska i Justyna Podyma-Mesek. Natomiast swoimi doświadczeniami ze współpracy z Wojewódzkim Funduszem podzielili się beneficjenci pomocy:
Pan Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie oraz Pan Jerzy Rąbalski Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Końskich Sp. z o.o., Pan Tomasz Gębura Główny Energetyk w MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej oraz Pani Katarzyna Dziekańska z Górna.
POLECANE LINKI
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
25-155 Kielce, Aleja księdza Jerzego Popiełuszki 41
tel. sekretariat: 041-366-15-12,041-333-52-20
tel. biuro obsługi:041-333-52-21
e-mail sekretariat:biuro@wfos.com.pl
OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE tel. 22 340 40 80