Kluczowe reformy w programie:
• obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy;
• limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów;
• dotacje dla rzeczywiście najuboższych;
• uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji;
• więcej kontroli na miejscu i pod okiem na firmy, które będą przyłapane na nieuprawnionym działaniu.
• W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy wspierające gospodarstwa domowe w przeprowadzeniu inwestycji od jej planowania po rozliczenie. To pomoże uniknąć zagrożeń związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji, a więc da większą pewność niższych rachunków za ogrzewanie.
• W dalszych planach jest też lista rekomendowanych wykonawców, czyli sprawdzonych firm.
działań w ramach programu Czyste Powietrze.
• Komitet Koordynacyjny programu Czyste Powietrze -
Ponadto resort klimatu planuje powołać rządowy Komitet Koordynacyjny, który pomoże synchronizować działania administracji publicznej, by zwiększyć skuteczność podejmowanych działań w ramach programu Czyste Powietrze.
Dnia 28 listopada 2024 r. o godz. 14 15 rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie Czyste Powietrze.
Wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie.
W lepszej, nowej odsłonie program Czyste Powietrze wróci na wiosnę 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
INFORMACJE DODATKOWE O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW "Czyste Powietrze"
W związku z realizacją Programu „Czyste Powietrze” pojawia się coraz więcej osób/firm, które oferują wsparcie w uzyskaniu dofinansowania i wykonanie projektów modernizacji w imieniu beneficjentów. Ponieważ proces pozyskiwania środków z WFOŚiGW w Kielcach przez ww. osoby/firmy wymaga posiadania pełnomocnictwa z podpisem beneficjenta oraz zawarcia odpowiedniej umowy, Zarząd WFOŚiGW w Kielcach apeluje o ostrożność.
XXV Międzynarodowe Targach Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródłach Energii ENEX 2023
XXV Międzynarodowe Targach Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródłach Energii ENEX 2023
Szczegóły
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach uczestniczył w dniach 8-9 marca 2023 r. jako wystawca w XXV Międzynarodowych Targach Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródłach Energii ENEX, odbywających się na Targach Kielce.
W dniu 8 marca 2023 r., Fundusz był organizatorem konferencji pod nazwą „Najlepsze technologie dotyczące efektywności energetycznej i OZE - podsumowanie dotychczasowych osiągnięć oraz kierunki rozwoju”. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Klimatu i Środowiska Pani Anny Moskwy.
W ramach konferencji odbyła się debata z przedsiębiorcami, Przedstawicielem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, NFOSiGW/WFOŚiGW oraz JST pn.: Najnowsze technologie w służbie efektywności energetycznej - kierunki rozwoju. Dodatkowo został omówiony temat mikrosieci elektroenergetyczne jako eliminacja niestabilności systemów fotowoltaicznych.
Doradca Energetyczny z WFOŚiGW w Kielcach przedstawił możliwości finansowania inwestycji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Ponadto na konferencji wręczone zostały również nagrody w III edycji Konkursu „Ekolaur Świętokrzyski”, promującego najbardziej proekologiczne postawy mieszkańców, instytucji i firm działających na terenie województwa świętokrzyskiego.
W konferencji wzięło udział ok. 170 osób - przedstawicieli samorządów, przedstawicieli branży energetycznej i Zarządy oraz Doradcy Energetyczni z wfośigw z terenu całego kraju.
Podczas Targów, WFOŚiGW w Kielcach zorganizował również stoisko wystawiennicze, na którym doradcy energetyczni udzielali informacji w zakresie możliwości dofinansowania do zadań z zakresu efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii i elektromobilności. Nasze stoisko odwiedziło wiele osób zainteresowanych możliwościami dofinansowania różnorodnych zadań.
Konferencja oraz stoisko realizowane były w ramach obowiązków wynikających z „Ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”.