Jakie mogą być konsekwencje zmian klimatycznych dla ludzi i środowiska? Jak skutecznie przeciwdziałać skutkom globalnego ocieplenia? Jak chronić klimat wykorzystując Odnawialne Źródła Energii? To tylko kilka z tematów publikacji w mediach, do nadsyłania których zachęcają organizatorzy kolejnej edycji prestiżowego konkursu. Łączna wartość nagród wynosi około 35 tys. złotych.
Organizatorzy przewidzieli trzy nagrody (po 5 tys., 1 tys. i 500 euro) oraz nagrodę specjalną dla młodego dziennikarza (2 tys. euro). Ta ostatnia jest skierowana do osób w wieku od 18 do 25 lat. Komisja konkursowa, oceniając nadesłane prace, weźmie pod uwagę m.in. ich poziom zgodności z tematami i celami zapisanymi w regulaminie konkursu, dziennikarską rzetelność, wiarygodność, walory edukacyjne, jakość stylu oraz trafność i oryginalność ujęcia tematu. Prace, mogą być zgłaszane do konkursu przez ich autorów, redakcje, stowarzyszenia dziennikarskie, władze uczelni i organizatorów konkursu "Dziennikarze dla klimatu".
Do konkursu mogą być zgłoszone wyłącznie utwory, które zostały wyemitowane na antenie lub zostały opublikowane w mediach w okresie od 1 listopada 2015 r. do 31 października 2016 r.
Utwory wraz ze zgłoszeniem należy przesyłać za pośrednictwem witryny www.dziennikarzedlaklimatu.pl do 5 listopada 2016 r. (liczy się data wpłynięcia pracy i zgłoszenia do organizatora). Materiały o objętości większej niż 10 MB należy przesłać pocztą tradycyjną.
Rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w 29 listopada 2016 r. w Warszawie podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim. Konkurs organizowany jest przez Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, wspólnie z Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko). Pomysłodawcą i partnerem konkursu jest Ambasada Niemiec.